Gizlilik Tercihleri

Websitemizde, içeriğin tarafınıza sağlanması ve performansın optimize edilmesi için gerekli olan çerezler kullanılmaktadır.

Daha fazla bilgi için lütfen Gizlilik Politikamıza göz atın.

Ne Ağzınızın Tadı Ne De Uykunuz Kaçmasın

Ne Ağzınızın Tadı Ne De Uykunuz Kaçmasın

Boşuna çocukluktan beri bizi iyi uyku için yönlendirmiyorlar. Çünkü uyku dediğimiz şey lüks değil, bir ihtiyaç. Tam da iyi ve sağlıklı bir yaşamın anahtarı olması sebebiyle bir ihtiyaç. Ama uyku hala oldukça karmaşık ve mekanizması hala net olarak çözülememiş bir durum. Uyku zamanlamasının, süresinin ve yoğunluğunun belirlenmesinde birçok etken var. Temel etkenlerin biri de tabi ki beslenme. Özellikle pandemi sürecinin yaşandığı bu dönemde stres ve kaygı düzeyinin artması, beslenme düzeninin bozulması gibi durumlar sizin de uykusuz ya da bölük pörçük uyuduğunuz gecelerinizin sebeplerinden biri.

Uyku ve beslenme arasında birbirini etkileyen karşılıklı bir ilişki var. Yani uyku düzeninin bozulması sağlıklı beslenme düzenini olumsuz yönde etkilerken tüketilen bazı besinler de uyku kalitesini azaltıyor. Örneğin, gece geç saatlerde uyumanın fast food tüketimini artırdığına, sebze tüketimini azalttığına ve düşük fiziksel aktiviteye neden olduğunu biliyor muydunuz? Ya da kronikleşmiş uykusuzluğun besin alımını artırdığının ve buna bağlı olarak vücut ağırlığının arttığının yapılan bazı çalışmalarda gösterildiğini. Tükettiğimiz bazı besinlerle de uyku kalitemizi artırabilir ya da bozabiliriz. Evet, bizzat biz yediklerimize dikkat etmeyerek bunu yapabiliriz. Özellikle akşam yemeğinde sindirimi zor yiyecekler, kızartmalar, yağ ve şeker içeriği yüksek gıdalar tüketmek ve uyku saatine yakın zamanlarda kafein içeriği yüksek çay, kahve, kola gibi içecekleri tüketmek hem uykuya geçişi zorlaştıracak hem de uyku kalitesini azaltacaktır.


Uyumadan 2 saat önce besin alımı kesilmeli

Uykuya geçişi kolaylaştırmak için ilk yapmamız gereken şeylerden biri ise uyumadan en az 2 saat önce besin alımının kesmek. Bunun yanında kafein içermeyen bitki çayları da uykuya geçiş konusunda önemli bir yardımcınız.


Uyku Kalitesini Artıran Besinler De Var

Biraz bilimsel bilgi... Uyku kalitesini artıran besinlerin ortak özelliği triptofan amino asidinden zengin olmaları. Triptofan seratonin hormonunun üretimini artırırken seratonin de mealtonin hormonunu destekliyor. Melatonin vücudun gece ve gündüz farklılıklarına uyum sağlamasında görev alıyor. Yani hava karardığında uykumuzun gelmesini, aydınlandığında da uyanmamızı sağlayan şey. Dolayısıyla triptofan içeriği yüksek olan besinler uyku kalitesini artırıyor. Ayrıca yatmadan önce kurubaklagiller, yağlı tohumlar, koyu yeşil yapraklı sebzeler gibi magnezyum içeriği yüksek olan gıdaları tüketmek de uyku kalitesini pozitif yönde etkilemektedir. Uykuya geçişi kolaylaştıran besinleri ise aşağıdaki gibi sıralayabiliriz. Uykusuzluk çekiyorsanız gece yatmadan önce size yardımcı olabilir diye...
Muz, Kayısı, Elma, Ispanak, Tatlı patates, Badem, Keten tohumu, Süt, Yoğurt, Kefir, Kurubaklagiller, Kafeinsiz bitki çayları
Son sözümüz beslenmenin her şey gibi uykuya da etki ettiğini unutmayın. İyi bir uyku düzeni içinde yediklerinize dikkat edin. Bizden söylemesi.